CentrumBieli

Blog o wnętrach, domu i ogrodzie

Konstrukcja dachu drewniana – zalety i wady

Wiązary wykonane z drewna są atrakcyjną cenowo alternatywą dla kosztownych i ciężkich stropów z betonu. Szczególnie ważna jest ich jakość, gdyż przenoszą obciążenia między dachem a pozostałą częścią budynku. Są zatem podstawowymi elementami nośnymi konstrukcji dachu. Wiązary to rozwiązanie bardzo uniwersalne, doskonale sprawdzą się zarówno przy dachach kopertowych, jak i dwuspadowych. Jeśli projekt uwzględnia poddasze użytkowe, mogą pełnić jednocześnie rolę stropu i podłogi.

Konstrukcja dachu drewniana prosto z Elbląga

Działający z powodzeniem już od ćwierćwiecza Tartak Ligora zajmuje się kompleksową obróbką drewna, zapewniając najwyższej jakości konstrukcje dachu drewnianego. Nowością w ofercie są wiązary dachowe z drewna KVH, wykorzystywane do sporządzania więźb dachowych w domach jednorodzinnych, w biznesie, przemyśle oraz w działalności rolniczej. Wszystkie konstrukcje są zaprojektowane i wykonane z drewna dobranego tak, by wytrzymać silne wiatry, ulewne opady oraz ciężar topniejącego lub marznącego śniegu i lodu. Jak można przeczytać na stronie https://wiazarydrewniane.pl/drewniana-konstrukcja-dachu/, stosowane w zakładzie rozwiązania technologiczne są ekologiczne, a przy tym zgodne z normami polskimi i europejskimi.

Rodzina pod solidnym dachem

Każdego, kto buduje dom jednorodzinny zainteresuje z pewnością konstrukcja dachu drewniana na więźbę domu jednorodzinnego. Takie rozwiązanie techniczne to optymalny wybór przy znacznych rozpiętościach. Dodatkowym atutem jest sprawny montaż przeprowadzany przez doświadczonych pracowników Tartaku Ligora. Wytwarzane w Elblągu wiązary dachowe pozwalają na uzyskanie większej przestrzeni w domu, poprawę ergonomii oraz swobodę w wykonaniu wentylacji, izolacji i instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem. Oszczędność czasu i przyspieszenie ukończenia budowy zapewnia montaż prefabrykowanych, zatem w praktyce już gotowych, elementów konstrukcji dachu na miejscu budowy. Dużą zaletą jest to, że prace montażowe, które trwają maksymalnie dwa dni, mogą być prowadzone przez cały rok, również zimą i późną jesienią.

Dla przedsiębiorstw i rolnictwa

Wiązary wykonywane dla przemysłu powstają według wcześniej przygotowanego projektu komputerowego, zgodnie z którym poszczególne elementy konstrukcji są docinane maszynowo, a następie łączone z pomocą płytek kolczastych. Powstała w ten sposób konstrukcja jest przewożona na plac budowy przy pomocy specjalistycznych pojazdów, a następnie mocowana łącznikami do wieńca. Profesjonalną jakość materiałów zapewniają certyfikaty poświadczające zgodność z normami technicznymi i fitosanitarnymi uzyskane przez Tartak.

W podobny sposób w Tartaku Ligora wytwarzana jest konstrukcja dachu drewniana dla zabudowań w gospodarstwach rolnych. Wiązary z Elbląga cieszą się powodzeniem wśród rolników, gdyż są nie tylko lekkie, lecz również zmniejszają koszty, likwidując konieczność wznoszenia ścian nośnych i słupów. Stosowanie szerokich rozpiętości pozwala na optymalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb zagospodarowanie przestrzeni pod kątem hodowli zwierząt, przechowywania sprzętu i maszyn lub magazynowania zbiorów.

Kompleksowa obsługa budowy

Poza swą specjalnością, czyli konstrukcjami dachu drewnianego, Firma świadczy również wiele usług tartacznych. Oprócz tego oferuje drewno konstrukcyjne tradycyjne i KVH, deski elewacyjne i podłogowe oraz strugane drewno konstrukcyjne. Współpraca z Tartakiem Ligora sprawdzi się zatem w każdym projekcie i przedsięwzięciu wymagającym zastosowania drewna i doświadczonych cieśli.